Δευτέρα 28 Απριλίου 2014

ΣΑΣ ΠΗΡΑΝΕ ΧΑΜΠΑΡΙ!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΣΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΦΩΣΤΗΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΡΙΝΟΝΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΑΔΙΚΑ ΟΠΩΣ ΣΙΤΕ ΚΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΤΟΝΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ!

Ο Φωστήρας μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο της έδρας του προκειμένου  να κερδίσει το σημερινό παιχνίδι με την Νίκη Βόλου,αλλά τελικά η ομάδα του Βόλου κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία και με την συμβολή όμως λανθασμένων αποφάσεων του διαιτητή.

Η ομάδα από τον Ταύρο ήταν καλύτερη σχεδόν καθ'όλη την διάρκεια του παιχνιδιού καθώς δεν άφησε την Νίκη Βόλου να βγάλει μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.
Ο Φωστήρας προηγήθηκε στο 25' με τον Σμυρλή να κερδίζει πέναλτι.Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Τζίνος με τον τερματοφύλακα της Νίκης Βόλου να πραγματοποιεί μία πολύ καλή απόκρουση ,ο ίδιος παίχτης όμως κατάφερε να πάρει ''ριμπάουντ'' μετά την απόκρουση και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα πραγματοποιώντας το 1-0.Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με κυρίαρχο του γηπέδου τον Φωστήρα που επικρατούσε δίκαια στο σκορ με βάση την εμφάνιση του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Βόλου θέλησε να ισοφαρίσει,προσπάθησε και έκανε μερικές αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ,με τον Φωστήρα όμως να έχει επιβάλει τον ρυθμό του και να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα.Στο 60' αμυντικός του Φωστήρα γυρίζει την μπάλα πίσω στον τερματοφύλακα ο οποίος την βρήκε με το κεφάλι και ο διαιτητής της αναμέτρησης θεώρησε πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του και σφύριξε έμμεσο.Μετά από έντονες διαμαρτυρίες από όλη την ομάδα του Ταύρου,και τον ίδιο τον προπονητή,ο διαιτητής τελικά δεν άλλαξε την λανθασμένη απόφαση του και έδωσε και δύο κίτρινες για διαμαρτυρία σε παίχτες του Φωστήρα.Στην εκτέλεση λοιπόν αυτής της φάσης η μπάλα στρώθηκε στον Ανέντ και με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε για την Νίκη Βόλου σε 1-1.

Μετά το γκολ ο Φωστήρας πάλεψε για να ξαναπάρει το προβάδισμα στον αγώνα,δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες αλλά είναι αξιοσημείωτο πως πραγματοποιήθηκε ακόμη ένα τραγικό λάθος από τον διαιτητή.Ενώ στο 80' περίπου έβγαινε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Νίκης Βόλου ο Σμυρλής ο οποίος ήταν σε καθαρή θέση για γκολ δέχτηκε πολλή σκληρό μαρκάρισμα ελάχιστα έξω από το ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων.Ο διαιτητής ευτυχώς σφύριξε το φάουλ,αλλά για κάποιο λόγο δεν έβγαλε κόκκινη κάρτα στον παίχτη της Νίκης Βόλου,αρχικά για το αντικανονικό και σκληρό μαρκάρισμα του που απέβλεπε στα πόδια του αντιπάλου,και έπειτα για το γεγονός ότι ήταν ο τελευταίος παίχτης και σταμάτησε τον αντίπαλο του για να μην βρεθεί σε θέση βολής.

Παρ'ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης έκανε πάρα πολλά λάθη εις βάρος του Φωστήρα,η ομάδα από τον Ταύρο πίεζε συνεχώς,έβγαλε αρκετές ευκαιρίες και σίγουρα θα έπρεπε να κερδίσει.Πρέπει να αναφερθεί επίσης το γεγονός πως παίχτηκαν 7 λεπτά καθυστερήσεων,τα οποία προήλθαν από ''μαζικούς'' τραυματισμόυς των παιχτών της Νίκης Βόλου που προφανώς θέλανε να διαφυλάξουν το σκορ,όπως και το πέτυχαν εν τέλη.Το παιχνίδι τελείωσε κάτω από τεράστιες αποδοκιμασίες και δικαιολογημένα παράπονα προς το πρόσωπο του διαιτητή της αναμέτρησης.

Σύνταξη:Κώστας Πορφύρης.